Teoretycznie silnik samochodowy działa wydajniej w niskich temperaturach: doładowanie i proces spalania paliwa są lepsze, detonacja jest zmniejszona. Oznacza to, że zużycie paliwa powinno się zmniejszyć, ale w praktyce wszystko dzieje się zupełnie inaczej. „Za kierownicą” powiedział, dlaczego zużycie paliwa wzrasta w zimnym okresie i co z tym zrobić.

Dlaczego zwiększa się zużycie paliwa
W rzeczywistości istnieje kilka przyczyn, które mogą przyczynić się do wystąpienia takiego problemu:

dłużej rozgrzewa się silnik
pracuje więcej urządzeń elektrycznych (ogrzewanie szyb, lusterek i siedzeń, reflektorów, wycieraczek, wentylatorów grzewczych)
jazda na śniegu i błocie jest znacznie trudniejsza niż na suchym asfalcie
zwiększone opory toczenia z powodu opon zimowych
olej gęstnieje, więc do obracania części i łożysk potrzeba więcej siły
Ponadto zimą samochód staje się cięższy, co również wpływa na zużycie paliwa. Wynika to z faktu, że sama osoba przybiera na wadze z powodu kilku warstw odzieży, a także wielu kierowców w zimnych porach roku zapycha bagażnik kablami, łańcuchami do kół, łopatami i innymi przedmiotami gospodarstwa domowego, które mogą być przydatne w trudnej sytuacji na drodze.

Co robić
Specjaliści podzielili się siedmioma skutecznymi hackami życiowymi, które powinny pomóc zmniejszyć zużycie paliwa.

Nie rozgrzewaj silnika zbyt długo
Poświęć na to dwie do trzech minut, a następnie rozpocznij płynny ruch. Stopniowo zwiększaj obciążenie, a silnik się rozgrzeje. Jeśli po tak krótkim okresie nie można rozpocząć jazdy, można użyć koca samochodowego, z którym silnik będzie dłużej przechowywać ciepło, szczególnie na krótkich parkingach.

REKLAMA-CIĄG DALSZY PONIŻEJ
facebook
vk
ok
Oczyść nadwozie samochodu z nagromadzonego śniegu
Pozwoli to pozbyć się kilku kilogramów. Ponadto nagromadzony śnieg przesuwa środek ciężkości,co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo ruchu.

Wymień olej w silniku na mniej lepki
Nie gęstnieje zbyt mocno, nawet w bardzo niskich temperaturach, odpowiednio, silnik uruchomi się łatwiej.

Zdemontuj rzeczy w bagażniku
Latem w samochodzie może gromadzić się wiele rzeczy, które będą absolutnie bezużyteczne w zimie, lepiej je usunąć przed nadejściem ciepła.

Zdejmij bagażnik z dachu (jeśli nie jest potrzebny)
Dodatkowe mocowania powodują dodatkowe obciążenie i pogarszają aerodynamikę nadwozia.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach
Z reguły w niskich temperaturach ciśnienie spada, co może powodować wzrost zużycia paliwa: na przykład, gdy ciśnienie spadnie o 40 procent, koszty paliwa mogą wzrosnąć o 10 do 15 procent.

Uważaj na styl jazdy
Wiele zależy od sposobu jazdy: im spokojniej jeździ kierowca, tym mniejsze zużycie paliwa. Podczas gwałtownego startu na mokrym asfalcie samochód może się poślizgnąć, to znaczy przebyta odległość w rzeczywistości wzrośnie. Komputer pokładowy liczy dokładnie liczbę kilometrów i z tego oblicza ilość paliwa.

Dodaj komentarz