1. Prowadź rejestr swoich wydatków i dochodów „Spichlerz” – znany od czasów starożytnych system księgowy. Dochód jest zapisywany w lewej kolumnie, wydatek jest zapisywany w prawej kolumnie, a kwota pośrednia oznacza zysk w „sumie”. Nie jest konieczne prowadzenie go w tak archaicznej formie-ważne jest, aby po prostu wybrać wszystkie czeki i obszyć je w osobnym miejscu, aby móc przeprowadzić audyt i powiedzieć sobie, na przykład: „więc to na próżno kupiłem”. Lub Pobierz specjalną aplikację na smartfona i rozpocznij w niej wszystkie zakupy.

Może odtąd nie będziesz wydawać pieniędzy na bzdury. W obu przypadkach opcje mogą być różne, a aplikacje większości banków rejestrują twoje dochody i wydatki, które można stale kontrolować.

2. Przestań tracić pieniądze na przelewach
Większość przelewów międzybankowych denerwuje użytkowników dwoma nieprzyjemnymi punktami — jest to ich czas trwania, który może wynosić do trzech dni roboczych i prowizja. Jak długo można to tolerować i oddawać krew? Najwyższy czas skorzystać z systemu szybkich płatności (SBP). Do listopada 2021 roku z usługi szybkich przelewów korzystało prawie 38 mln osób w całym kraju. Tylko od początku 2021 roku liczba jego użytkowników wzrosła ponad 2,5-krotnie, a liczba przelewów – 6-krotnie. Ta wygodna i przejrzysta usługa obejmuje ponad 200 banków i umożliwia natychmiastowe przesyłanie pieniędzy między ich kontami bez płacenia prowizji, jeśli łączna kwota nie przekracza 100 tysięcy rubli miesięcznie. Cóż, jeśli go przekroczyłeś, procent prowizji jest bardzo oszczędny — tylko 0,5% kwoty przelewu i nie więcej niż 1500 rubli.Załóżmy, że masz wiele kont w różnych bankach: za jeden otrzymujesz wypłatę, drugi jest potrzebny do zakupu biletów lotniczych i gromadzenia mil, a trzeci do płatności online, aby uzyskać zwrot gotówki. Skorzystaj z SBP i spokojnie przesyłaj pieniądze między kontami, spłacaj kredyty lub kredyty hipoteczne, nie martwiąc się o prowizję.

Chcesz dać komuś pieniądze? Nie ma sprawy-najważniejsze jest to, że bank tej osoby jest uczestnikiem SBP. A wszystko w ciągu kilku sekund i całkowicie bezpieczne: operacje są chronione z trzech stron-przez Bank członkowski, Bank Rosji i krajowy system kart płatniczych. Wszystkie rozwiązania stosowane w systemie szybkich płatności są nowoczesne i spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa.

SBP jest już zintegrowany z obecnymi aplikacjami większości banków członkowskich. SBP musi być podłączony tylko do klientów Sber i Rosselhozbank. Aby to zrobić, w aplikacji banku musisz przejść do swojego profilu, znaleźć sekcję „Ustawienia”, w której powinna znajdować się podsekcja „Umowy” lub „kontakty i przelewy”. Tam będziesz musiał zaznaczyć pole obok „system szybkich płatności”.

Wszystko-pozostaje tylko zrobić tłumaczenie. Aby to zrobić, wybierz w aplikacji mobilnej „Przelew przez SBP” lub „przelew przez numer telefonu / przez SBP”, a następnie konto, z którego zostaną pobrane pieniądze, a następnie kontakt, do którego zostaną wysłane środki. Jeśli przekazujesz pieniądze na inne konto, musisz wybrać swój numer, z którym jest powiązany.

Następnie wybierz bank odbiorcy i wprowadź kwotę przelewu, sprawdź wszystkie dane i kliknij przycisk „Wyślij”. Voila-gotowe!

3. Poznaj programy bonusowe swojego banku przy okazji, o bankach. Praktyka pokazuje, że w programach bonusowych wszyscy wygrywają: sprzedawca otrzymuje Twoje pieniądze, bank otrzymuje prowizję od operacji, a Ty — zwrot części gotówki, oszczędzając w ten sposób na wartości dodanej produktu. Z reguły bonusy są podpisywane na stronach bankowych i nie zawsze mogą być interesujące lub opłacalne.

Jednak stawiając je na pierwszym miejscu, możesz oszczędzać, nie robiąc nic specjalnego: jedz posiłki w miejscach, w których zwrot gotówki jest wyższy; robić zakupy tam, gdzie za operację naliczane są mile lotnicze i tak dalej. Najlepsze w bonusach jest tylko minimum działań, biorąc pod uwagę warunki danej promocji.

4. Trzymaj się zasady 50/30/20 jeśli masz już podstawowe umiejętności planowania finansowego, możesz wypróbować system wydatków 50/30/20. Wskazane jest, aby nie więcej niż 50% Twoich dochodów przeznaczono na płatności, bez których nie wyjedziesz daleko: wynajem domu, jedzenie i, na przykład, spłata kredytu. Dobrze byłoby wydać nie więcej niż 30% Na Rozrywkę i rekreację, a tutaj możesz dowiedzieć się, czy wycieczka do restauracji będzie odpoczynkiem, czy koniecznością. Cokolwiek to jest, pamiętaj tylko o tym podstawowym współczynniku.

Co z 20%? Są to pieniądze, które należy przeznaczyć na oszczędzanie, inwestowanie w siebie i spłatę długów. Bez względu na to, ile zarabiasz, takie podejście pomoże Ci uniknąć marnowania pieniędzy i skierowania ich na bardziej satysfakcjonujące wydatki. Jeśli twój dochód nie pozwala nawet teoretycznie spełnić takiego algorytmu, to ponownie rozważ swój styl życia: prawdopodobnie faktycznie żyjesz ponad swoje możliwości.

5. Spraw, aby odroczone pieniądze działały Naucz się odkładać dochód i zacznij oszczędzać. Najprostszym sposobem jest lokata krótkoterminowa w banku. Tak, pieniądze wzrosną w ciągu miesiąca lub trzech na jakieś grosze, ale nawet taki wzrost ma wiele zalet: 1) po prostu nie będzie możliwości wydania tych pieniędzy, gdy są na lokacie; 2) w dłuższej perspektywie grosze obracają się w tysiącach.

Możesz inwestować w walutę, złoto i wszystko, ale nie znajdziesz stabilności, a na minus możesz łatwo odejść. Cokolwiek to jest, najważniejsze jest, aby nie odkładać akumulacji pod materacem, gotówka ma tendencję do deprecjacji nawet w krótkim czasie.

Dodaj komentarz