Dane: moneta utonęła w talerzu z wodą. Jak ją zdobyć bez zmoczenia palców? Chociaż poziom wody jest mały (0,5-1 cm), ale bez niewielkiej sztuczki jest mało prawdopodobne, aby osuszyć talerz.

Rozwiązanie: zbuduj małą tratwę z korka i wbij w nią zapałki. Nie oszczędzaj paliwa: im więcej zapałek umieścisz, tym bardziej niezawodny i spektakularny będzie eksperyment.

Zapal zapałki. Jeśli umieścisz je blisko siebie, wystarczy przytrzymać zapalniczkę do jednej głowy, wszystkie pozostałe zapalą się wzdłuż łańcucha. Kiedy wszystkie zapałki się zapalą, przykryj tratwę szklanką i obserwuj: po chwili zapałki wygasną, a wraz z pikantnym „szlochem” szklanka szybko wchłonie całą wodę z talerza. Moneta jest wolna-możesz ją odebrać.Ciesz się widokiem i weź monetę.
Co się stało w szklance? Pięć do dziesięciu płonących zapałek dobrze rozgrzało powietrze wokół tratwy. To gorące powietrze zamknęliśmy w szklance. Do spalania potrzebny jest tlen Gorenje. Pod szklanką skończyło się niemal natychmiast, więc zapałki szybko zgasły. Gorące powietrze zaczęło się ochładzać, a zatem zmniejszać objętość: w końcu objętość gazów zależy w bardzo dużym stopniu od temperatury. Ciśnienie wewnątrz szklanki zaczęło gwałtownie spadać, a woda z talerza wypełniła puste miejsce. Można powiedzieć innymi słowy: ciśnienie w szklance spadło poniżej ciśnienia atmosferycznego, więc ciśnienie atmosferyczne poza szklanką spowodowało, że woda przesunęła się do środka.

Co ciekawe, w tym przypadku woda służy nie tylko jako” tłok”, ale także jako” uszczelniacz”, który chroni przestrzeń wewnątrz szklanki przed przenikaniem powietrza z zewnątrz. Podnieś szklankę przynajmniej trochę, a woda natychmiast się z niej wyleje.

Dodaj komentarz