Ludzie intuicyjnie zdają sobie sprawę z lokalizacji zmarszczek lub znamion, dzięki czemu ta ostatnia jest idealną lokalizacją dla przycisków dotykowych, mówi Martin Weigel z Uniwersytetu Saary w Niemczech. Możesz dotknąć piega lub Kreta, aby odebrać połączenie, lub po prostu przesunąć palcem po kostkach dłoni, aby zmienić głośność muzyki w słuchawkach.

Weigel i jego koledzy współpracowali z Google przy użyciu atramentu przewodzącego do drukowania drutów i elektrod na tymczasowym papierze do tatuażu. Tatuaże, które naukowcy nazwali SkinMarks, są cieńsze niż ludzkie włosy i utrzymują się na skórze przez kilka dni przed ich zużyciem.

„Wykorzystaliśmy elastyczne cechy skóry, w tym elastyczność i rozciąganie” — mówi jeden z badaczy, Jürgen Steimle. Tatuaże reagują na zmiany w powierzchni skóry, a tym samym wiele poleceń można wydać dosłownie za pomocą jednego przycisku.

Na przykład możesz kontrolować głośność muzyki w słuchawkach, przesuwając palcem po boku drugiego palca. A jeśli zginiesz wytatuowany palec, kontrola głośności zmieni się w przycisk pauzy. W ten sam sposób tatuaże na kłykciach mogą stać się czterema różnymi przyciskami, gdy ręka jest zaciśnięta w pięść, i jednym długim suwakiem, gdy palce są wyprostowane.Inne tatuaże sensoryczne mają właściwości elektroluminescencyjne, świecą, gdy przepływa przez nie prąd o małym napięciu. Możliwe jest wykonanie tatuaży w kształcie ikon z obrazami różnych aplikacji i będą świecić za każdym razem, gdy otrzymasz powiadomienie.

Zespół umieścił również tatuaż w kształcie serca na znamię jednego z badanych i świecił za każdym razem, gdy ukochana osoba badanego była w zasięgu telefonu. W związku z tym można było do niego zadzwonić, po prostu dotykając serca. Podczas testowania wszystkie tatuaże były powiązane z komputerem, ale w przyszłości będą powiązane ze smartfonami i ich aplikacjami. Technicznie cały system działa idealnie, pozostaje wprowadzić go do codziennego obiegu i przetestować w praktyce poza warunkami laboratoryjnymi. Według naukowców do wszechobecności skóry sensorycznej pozostało jeszcze 10 lat, po czym ta metoda zarządzania gadżetami stanie się dość powszechna i normalna.

Dodaj komentarz