W amerykańskim mieście Birch ran w stanie Michigan pojawił się pierwszy na świecie Terminal Smart Service Kiosk, za pomocą którego klienci lokalnego dealera Forda mogą oddać swój samochód do serwisu i odebrać go po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac. Kiosk, zaprojektowany przez japońską firmę Panasonic, działa przez całą dobę i pozwala bez kolejki i komunikacji z mistrzami-odbiorcami zajmować się konserwacją.Wystarczy przyjechać samochodem do terminalu, zaparkować go w pobliżu, wskazać niezbędne prace, które należy wykonać, zapłacić kartą kredytową i zostawić kluczyki do samochodu. Przypomina parking walet, prawda? Po pierwsze, właściciel wprowadza za pomocą ekranu dotykowego dane pojazdu, telefon i e-mail, skanuje prawo jazdy i wybiera niezbędne prace serwisowe.

Można je wybrać z listy, która obejmuje na przykład regularną konserwację, diagnostykę silnika, skrzyni biegów, zawieszenia, hamulców, klimatyzacji, regulację pochylenia, wymianę klocków, akumulatora, opon, przedniej szyby i wiele innych. Jeśli jednak nic z listy nie pasuje, możesz opisać usterkę własnymi słowami. Następnie powstaje zamówienie-strój z kwotą naprawy, która jest opłacana kartą.Następnie kluczyki do samochodu należy opuścić do specjalnej komory kiosku, po czym generowany jest tajny kod PIN, a wiadomość e-mail z kodem QR jest wysyłana na adres e-mail, który należy również zeskanować na terminalu, aby odebrać klucze z gotowego samochodu. I bez „rozwodu” na dodatkowe prace lub akcesoria! Ford twierdzi, że klienci docenili już wygodę Smart Service Kiosk, więc terminali wkrótce będzie więcej.

Jest to naprawdę bardzo wygodne i zaawansowane technologicznie, ale zastanawiam się, czy hakerzy mogą włamać się do kiosku z kluczami samochodowymi i jak odporny jest na wandale?

Dodaj komentarz