Rosja postanowiła od 28 listopada ograniczyć wjazd na terytorium kraju cudzoziemców z Hongkongu, RPA, Botswany, Lesotho, Namibii, Zimbabwe, Mozambiku, Madagaskaru, Eswatini i Tanzanii-podaje RIA Novosti. Według informacji TASS, w kierunku Tanzanii połączenia lotnicze zostaną zawieszone do 1 lutego 2022 roku. Biorąc to pod uwagę, każdy, kto wraca z Afryki Południowej, Chin, Izraela i Wielkiej Brytanii, będzie musiał przejść szybkie testy na COVID-19.

Wiadomo też, że połączenia lotnicze z sześcioma krajami Afryki zawiesiła już Wielka Brytania. Decyzja ta została podjęta z powodu rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa B. 1.1. 529, któremu Światowa Organizacja Zdrowia nadała grecką literę „Omikron”. Naukowcy wyrazili już obawy, że nowy szczep ma dużą liczbę mutacji w swoim białku kolcowym, co czyni go bardziej zakaźnym i odpornym na przeciwciała.

Wcześniej zgłaszano pierwsze przypadki zakażenia nowym niebezpiecznym szczepem w południowej Afryce, w Hongkongu, a także w Izraelu i Belgii. W Rosji nie zgłoszono jeszcze przypadków tego szczepu.

Dodaj komentarz